Las pokryty mgłą. We wsi Las takie krajobrazy są widoczne.

Wieś Las na Żywiecczyźnie

0 Shares
0
0
0

Las to urocza wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ślemień. W skład wsi wchodzi wiele integralnych części, takich jak Bacówka, Barglówka, Bodzkówka, Borowina, Gałasie, Gąskówka, Gibasówka, Jochemkówka, Krzakówka, Kubinówka, Kuźlikówka, Małysiaki, Małysówka, Mędrośniki, Na Kępie, Na Mycie, Oleksiakówka, Ryszkówka, Siwcówka, Skrzypkówka, Surmówka, Szczelinówka, Szwajcówka, Wajdówka, Wróblówka oraz Zagrody.

W przeszłości Las znajdował się w granicach administracyjnych województwa bielskiego od 1975 do 1998 roku. Obecnie jest to malownicza miejscowość, przyciągająca turystów swoim urokiem i pięknymi krajobrazami. Okolice Lasu są doskonałym miejscem na relaksujący wypoczynek na łonie natury, w otoczeniu lasów, łąk i gór.

Wieś Las znajduje się na wysokości od około 450 m n.p.m. do 920 m n.p.m. w rejonie szczytu Łamanej Skały. Jej historia sięga 1598 roku, kiedy pojawiła się w spisie wizytacyjnym parafii diecezji krakowskiej jako jedna z wsi należących do parafii Ślemię (obecnie Ślemień). Wówczas wieś ta była własnością szlachecką, a jej właścicielem był Krzysztof Komorowski, kasztelan sądecki i oświęcimski, który prawdopodobnie lokował ją na prawie wołoskim. 

Pierwszymi osadnikami wsi byli pasterze wołoscy lub wałascy, którzy przybyli z Bałkanów, przede wszystkim z terenów dzisiejszej Albanii, północnej Grecji, Macedonii Słowiańskiej i południowej Serbii. Podczas swojej wędrówki ze stadami owiec i kóz przez góry Karpaty, w tym przez Transylwanię, zasiedlili prawie wszystkie wyżej położone wsie w całych Karpatach. Świadectwem ich obecności są specyficzne nazwy miejscowości, takie jak polany, szczyty, przełęcze oraz miejsca wypasów owiec na całym szlaku ich wędrówki po Karpatach.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *