Krajobraz wiejski, jaki można zobaczyć we wsi Kocoń na Żywiecczyźnie.

Wieś Kocoń na Żywiecczyźnie

0 Shares
0
0
0

Kocoń to urokliwa wieś znajdująca się w województwie śląskim, dokładniej w powiecie żywieckim i gminie Ślemień. W skład wsi wchodzi wiele integralnych części, takie jak Działy, Góra, Górniówka, Jagoszówka, Kocońska Góra, Kuźlikówka, Marczaki, Pikaniówka, Płotnik, Pod Borem, Przydawki, Pyclikówka, Siekierówka, Siwcówka oraz Stanikówka.

W małej wsi Koconie znajduje się źródło potoku Koconka, a zabudowania rozciągają się na wysokości od 500 do 600 metrów nad poziomem morza. Geograficznie, miejscowość leży na przełęczy Przydawki, która oddziela dwa mazoregiony: Beskid Mały i Pasmo Pewelskie. Na północ od Koconia wznosi się pasmo Łamanej Skały (929 m.n.p.m.) należące do Beskidu Małego, natomiast na południu, nad wsią, dominuje Kocońska Góra (701 m.n.p.m.) zaliczana do Pasma Pewelskiego, choć zdarzają się różnice w regionalizacji. Niezależnie od tego, Kocon leży na granicy dwóch mazoregionów.

Jeśli chodzi o komunikację, droga wojewódzka nr 946 przebiega przez Kocon. W centralnej części wsi znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdża komunikacja publiczna w obu kierunkach. Do Żywca można dojechać, jadąc przez Ślemień, Gilowice i Łękawicę (18 km), a w drugą stronę busy kursują do Suchej Beskidzkiej (15 km) przez Las, Kuków i Stryszawę. Ponadto, przewoźnicy obsługujący dłuższe połączenia przez Kocoń, zatrzymują się w miejscowości na życzenie, oferując połączenia do takich miejscowości jak Kraków, Jordanów, Bielsko-Biała oraz Korbielów.

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *