Gora Jałowiec to świetne miejsce na wyprawę. Zdjęcie poglądowe.

Góra Jałowiec w cieniu Babiej góry

0 Shares
0
0
0

Góra Jałowiec to szczyt w Beskidach, który leży w Paśmie Jałowieckim i jest zaliczany do Beskidu Makowskiego lub Żywieckiego, w zależności od źródła. Sprawdźcie, dlaczego warto ją zobaczyć i co trzeba o niej wiedzieć.

Położenie i charakterystyka góry Jałowiec

Góra Jałowiec położona jest w Beskidach Środkowych i choć ma stosunkowo niewielką wysokość, z pewnością zapada w pamięć każdemu, kto ją odwiedzi. Z szczytu rozpościera się bajeczna panorama otoczenia – już sam widok jest wart wysiłku wspinaczki na bezimienne wzniesienie. Od strony Słowacji widać Mędralową, równie przepiękną górę, stanowiącą dalszy ciąg gry firstą Płaz i Malin Kamiennych. Ponadto nie zabraknie pięknych widoków na grzbiety Polcy i pobliski, okalający Beskid Makowski, pasmo Babiej Góry. Doskonały punkt widokowy to także okazja do zobaczenia kilku górniczych miejscowości rozpościerających się u ich stóp.    

Na szczyt prowadzi kilka łatwych szlaków zarówno od wschodu, jak i zachodu. Turystom poleca się szlak poprowadzony z Bęczarki czy Roztok, z licznymi urozmaiceniami trasy w postaci  wodospadów czy  schroniska turystycznego. Dzięki temu wyprawa na Górę Jałowiec może stać się ciekawą i zróżnicowaną podróżą dla osób różnego wieku i doświadczenia. Niezwykłe krajobrazy i malowniczość tego zakątka Beskidów urozmaicą każdy dzień i zapewnią wiele wrażeń.

Atrakcje turystyczne na górze Jałowiec

Góra Jałowiec to piękne miejsce w Beskidach Zachodnich, które nie tylko oferuje wyjątkowe widoki na okoliczne pasma górskie, ale także wiele ciekawych atrakcji dla osób odwiedzających to miejsce.  Sama lokalizacja na szczycie góry sprawia, że widoki z Góry Jałowca zapierają dech w piersiach. Roztacza się stąd panorama na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Małego i Wielkiego Połomu.  

Sam szczyt Góry Jałowca jest doskonałym punktem wyjścia do wypraw w góry Beskidów Zachodnich. Na jego zboczach wytyczono  liczne szlaki turystyczne, które prowadzą do interesujących miejsc i atrakcji w okolicy. Jedną z najbardziej charakterystycznych, wartych zobaczenia atrakcji turystycznych w okolicy Góry Jałowca jest wodospad w Roztokach. Zlokalizowany jest on w malowniczej dolinie pomiędzy Górą Jałowiec i bezimenną górką 1116,5 m n.p.m. 

Istotną rolę dla turystów odwiedzających Górę Jałowiec pełnią również schroniska górskie. Znajdujące się tu Schronisko PTTK na Hali Krupowej czy Schronisko PTTK na Hali Boraczej oferują noclegi, wyżywienie, dostęp do bazy gastronomicznej oraz informacje dla turystów. Góra Jałowiec z jej atrakcjami stanowi część większej całości, jaką jest Pasmo Przedbabiogórskie, gdzie można znaleźć jeszcze wiele innych atrakcji dla turystów.

Jak dotrzeć na Jałowiec Górę?

Dotarcie na Górę Jałowiec jest proste i możliwe za pomocą różnych środków transportu. Zarówno widok z jej szczytu, jak i inne atrakcje turystyczne w okolicy sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce. 

Samochodem najłatwiej dojechać do podnóża szlaków wiodących na Górę Jałowiec. Można zaparkować pojazd we wsi Lachowice, skąd niebieskim szlakiem spacerem około 1,5 godziny dotrzemy na szczyt. Albo w Zawoi. To da dostęp do zielonego szlaku prowadzącego przez Borową. 

Korzystną opcją może okazać się także transport publiczny. Najbliższe stacje kolejowe mieszczą się w Suchej Beskidzkiej lub Zwardoniu. Stamtąd istnieje możliwość dojazdu autobusami lub taxi do podnóża tras wędrówek na Górę Jałowiec.

Najciekawszym sposobem uznaje się jednak wędrówkę pieszą, także nocą. Wówczas mamy szansę w pełni docenić uroki tego szlaku oraz widoki, które rozpościerają się z tego miejsca na okoliczne pasma górskie i doliny. 

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *