Anna von Bernd
województwo śląskie, powiat cieszyński, gmina Strumień, Strumień, Śląsk Cieszyński, Dolina Górnej Wisły
Opis
Anna von Bernd, córka Kaspera Janko i Babetty Boguslawsky, urodzona w roku 1850 w Strumieniu. Szkołę ludowa ukończyła w Strumieniu. Najprawdopodobniej z pomocą burmistrza Strumienia Fryderyka Skalla, opuściła rodzinne miasto udając się do Wiednia. Tam poznała cesarsko-królewskiego konsula generalnego monarchii austro-węgierskiej Alexandra von Bernd. Przedstawiciela jednej z najbardziej wpływowych rodzin monarchii austro-węgierskiej. W roku 1885 w Amsterdamie odbył się ślub Alexsandra i Anny, gdzie mieszkali do roku 1887. Następne lata spędzili w Wiedniu, gdzie Alexander zarządzał przędzalnią bawełny. Jego wspólnikiem był Henrichem Trenck von Tonder. Alexander von Bernd zmarł w1897 roku. Można przyjąć, że spadkiem po jego firmie jest dzisiejsza Automative Austria. Annie, swojej żonie pozostawił sporą cześć majątku.
W roku 1901 Anna von Bernd powraca do rodzinnego miasta Strumienia by uroczyście otworzyć ufundowany przez stworzona przez siebie fundacje "Dom ubogich w Strumieniu". Placówka obejmować mogła jednorazowo 20-25 osób. W czasie swojego pobytu Anna von Bernd gości w domu burmistrza Fryderyka Skalli. Po śmieci fundatorki w roku 1922, ubodzy w Strumieniu otrzymują 1 milion marek polskich, zapisanych przez nią w testamencie. W akcie wdzięczności budynek fundacji przyozdobiono napisem: „Der edlen Stifterin Frau Anna von Bernd die dankbare Stadtgemeinde 1901” - „Szlachetnej fundatorce Pani Annie von Bernd wdzięczna Gmina Miejska 1901.” Jej imieniem nazwano też jedną z ulic wiodących do rynku. Przez wiele lat nie znano miejsca jej pochówku.
Wojciech Kiełkowski w artykule "O Annie von Bernd" podaje, iż pochowano ją w Wiedniu w dzielnicy Dübling przy Hartäckerstraße 65, niedaleko wzgórza Kahlenberg. Została pochowana w grobie męża Alexandra von Bernd oraz Isabelli i Heinricha Trenck von Tonder. Grób jest zaniedbany i wygląda na to, że niewiele osób pamięta o szlachetnej fundatorce. Nie wiadomo też z jakiego powodu, zerwano tabliczkę nagrobną z jej imieniem i nazwiskiem.
Na podstawie
http://www.strumien.com/
Tagi
Strumień, Fundacja Anny von Bernd, Fryderyk Skalla