Aniela Jończy (1922 – 1971)
województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Ujsoły, Soblówka, Beskid Żywiecki
Lokalizacja
Aniela Jończy urodziła się 1 czerwca 1922 roku w Sobolówce, gmina Ujsoły
Opis
Aniela Jończy urodziła się 1 czerwca 1922 roku w Sobolówce, gmina Ujsoły. Poetka ludowa, zmarła tragicznie w 1971 roku, została pochowana na cmentarzu w Ujsołach. Pochodziła z biednej rodziny. Szkołę powszechną ukończyła w swojej rodzinnej wsi. W czasie okupacji wywieziona została na przymusowe roboty do Niemiec.
Wiersze zaczęła pisać już w szkole. Swój pierwszy utwór sceniczny pt. „Maryla” napisała w roku 1945, który został wystawiony przez amatorski zespół w Ujsołach i Sobolówce.
Po wojnie w latach 1948 – 1955 pracowała w PGR-ach na Dolnym Śląsku. W tym okresie powstała sztuka „Janosik”, wystawiona przez amatorski zespół w Łysiowie. Od 1955 roku zaczęła pracę w administracji samorządowej w Ujsołach. Została między innymi przewodnicząca Gromadzkiej Rady Narodowej w Ujsołach. Należała również do koła gospodyń wiejskich. W roku 1952 wraz Karolem Omyłą, pierwszym powojennym sołtysem Sobolówki oraz Janem Furczykiem, dyrektorem szkoły, powołali komitet budowy małej, drewnianej kaplicy wiejskiej, która przekształciła się w późniejszym czasie w kościółek parafialny.
Od roku 1968 była członkiem Grupy Literackiej im. Emila Zegadłowicza „Gronie”. Należała również do Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Publikowała swoje utwory w czasopismach: „Karta Groni”, „Wieści”, „Życie Literackie”, „Zarzewie”. Podtrzymywała tradycje regionalne, obrzędy i zwyczaje ludowe. Pierwsze sztuki autorka – „Maryla” (1947) oraz „Janosik” – napisała gwarą. O jej twórczości pisał Wawrzyniec Hubka, znany i ceniony poeta ludowy. Jego szkic o poetce ukazał się w 1976 roku w czasopiśmie „Karta Groni”. O Anieli Jończy możemy znaleźć również informacje w wydawnictwach: E. Rosner: Literaci regionu beskidzkiego. Słownik bio- bibliograficzny, cz. 2; „Kwartalnik Metodyczny” 1982, nr 1-2; W. Hubka: Aniela Jończy. W: Słownik biograficzny Żywiecczyzny. Red. A. Urbaniec. T. 1. Żywiec 1995.
Na podstawie
http://www.zywiecczyzna.pl/
http://glinka.beskidy.pl
http://www.pracaunas.nazwa.pl/
Tagi
literatura, poezja