Palenica - Stanowisko archeologiczne AZP 108-47 nr 1 w Jaworzu
województwo śląskie, powiat bielski, gmina Jaworze, Jaworze, Beskid Śląski
Opis
Palenica, góra wznosząca się nad Wapienicą i Jaworzem, zwana także Szpicem. Wchodzi w skład masywu Beskidu Śląskiego, mierzy 688 m n.p.m. Na szczycie oznaczono stanowisko archeologiczne AZP 108-47 nr 1 na obszarze Jaworza, numer 439/87 w rejestrze zabytków.
Obejmuje ono okrąg o powierzchni około pół hektara. Zbudowany z kamienia. Wysokość wału waha się miedzy 1 - 2 m. Wokół można zauważyć pozostałości po fosie, szerokiej na 1-3 m oraz podwale. Znalezisko datuje się na okres wczesnego średniowiecza, kiedy funkcjonował taki schemat budowy grodów obronnych. Na stoku znajdują się trzy podgrodzia w formie tarasów. Ubogie dane archeologiczne, dopuszczają tezę, że gród mógł pełnić funkcję strażnicy lub miejsca kultu. W niedalekiej odległości od grodu, na grzbiecie biegnącym w stronę góry Kopany, znajduje się ponad 100 kurhanów. W kamiennych kurhanach, odkryto pozostałości spalonego drewna.
Według Aleksandra Gieysztora ("Mitologia Słowian" Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1982), było to miejsce kultu, w którym przy okazji świąt, ludność składała ofiary lub odprawiała tryzny. W trakcie obrzędów usypywano kopce, wewnątrz których, umieszczano pale, wokół których palono składane bogom ofiary.
Aby dotrzeć do obiektu, należy zboczyć z niebieskiego szlaku wiodącego z Wapienicy na Błatnią i kierować się w stronę szczytu góry.
Na podstawie
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jaworze
http://www.instytutbadan.com.pl/
Aleksander Gieysztor "Mitologia Słowian" Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1982
Tagi
Jaworze, kurhan, gród, fosa, podgrodzie, tryzna